Důvěřuj, ale prověřuj

Prověřujte svoje obchodní partnery a předejděte riziku.

9. Finanční data – jak se dostat k výsledkům hospodaření zákazníků a konkurentů

Pohledem na pár vybraných ukazatelů zjistíte finanční zdraví firmy vašeho zákazníka. Podle toho se rozhodnete, zda možnost odběru na fakturu se splatností umožníte. Kde ale finanční informace sehnat? A že finančním výkazům moc nerozumíte? Právě pro Vás jsme sestavili předchozí bonusovou kapitolu s přehlednou tabulku ...aneb Co lze také přečíst z údajů v účetní závěrce, díky nimž se rychle a snadno zorientujete v základních ekonomických pojmech i účetní závěrce.

 

Nyní se dozvíte, kde hledat informace o finančním zdraví vašich obchodních partnerů. 

Účetní závěrka

 

Obchodní společnosti zveřejňují své finanční ukazatele ve formě rozvahy a výsledovky. Zakládají je do sbírky listin. Zajímá-li vás finanční zdraví zákazníků z řad živnostníků, nahlédněte do jejich daňového přiznání. To vám však živnostník musí být ochoten poskytnout, jinak se k němu zřejmě nedostanete.

 

Žádejte kvartální výkaz

 

Finanční výkaz podniku vám sdělí potřebné informace o finančním zdraví vašeho obchodního partnera. Možná si říkáte, že stačí mít v ruce čtvrtletně aktualizované finanční výkazy zákazníka a další prověřování bonity jeho firmy můžete hodit už za hlavu. Tak jednoduché to bohužel není. Proč? Překážek bývá několik:

 

Firmy čtvrtletní kvartální závěrky nemívají

 

Nejjednodušší je požádat o informace přímo zákazníka. Čtvrtletní výkaznictví ale nebývá standardem. Firmy mnohdy kvartální závěrku v použitelné podobě nemají. A to ani pro vlastní interní účely. Jedinou cestou, jak se ke čtvrtletním výkazům dostat, je obchodního partnera o účetní závěrku za poslední čtvrtletí požádat.

 

Neochota odhalit své finance

 

Firmy však dokumenty o své finanční situaci poskytují nerady. Ovšem pokud firma žádá o úvěr v bance, poskytnutí výsledků hospodaření bývá standardem ještě před podpisem úvěrové smlouvy. Jedná se přitom o podobnou situaci, jako když firmě dodáváte zboží nebo služby na fakturu. I faktura se splatností je jistou formou úvěru. Postupujte tedy obdobně jako banka, která poskytuje úvěr.

 

Nastavte pravidla, vstřícné partnery zvýhodněte

 

Zákazníkům požadujícím dodávku na fakturu oznamte změnu své firemní politiky. Těm, kteří vám budou pravidelně předkládat kvartální výsledky hospodaření, nabídněte lepší podmínky – delší splatnost faktury nebo slevu.

 

Co se z účetní závěrky dozvíte?

 

Finanční zdraví firmy vašeho zákazníka. Podle něj se rozhodnete, zda fakturu se splatností odběrateli poskytnete. Výpočtem si stanovíte maximální doporučený kreditní limit, který zákazníkovi uvolníte. O tom se více dozvíte v dalších dílech seriálu Důvěřuj ale prověřuj.

 

Tip: V každé firmě by měl být pracovník, který se v účetní závěrce alespoň trochu orientuje. Oznamte ostatním týmu, kdo tuto roli zastane. Stanovte mu jasné kompetence v oblasti prověřování obchodních partnerů. 

 

Finanční data zřejmě nezískáte ode všech. Rozhodně však na tom budete lépe než před tím, než jste k prověřování závěrek přistoupili. Z jednolité masy zákazníků najednou vystoupí ti, kteří si vedou velmi dobře a jimž můžete poskytnout lepší podmínky a ještě více se zaměřit na prohloubení vzájemné spolupráce.

 

Zároveň odhalíte takové partnery, u nichž máte být více obezřetní, protože data poskytnout odmítli nebo je jejich hospodaření v neutěšeném stavu.

 

Pokud se spokojíte s ročně aktualizovanými výsledky hospodaření, nemusíte o ně zákazníky žádat. Objeví se totiž ve sbírce listin.

Nahlédněte do sbírky listin – data tam jsou sice pozdě, ale přece

Do veřejné sbírky listin se zakládají roční účetní závěrky všech obchodních společností. Podle zákona musí být závěrka podniku založena do sbírky nejpozději do 3 měsíců po uzavření účetnictví za daný rok.

Tip: Nechte si automaticky hlídat každý dokument, který Vaši zákazníci nebo konkurenti založí do sbírky listin. Jak výstup z takové monitorovací služby vypadá si můžete prohlédnout zde.

V praxi to ale vypadá trochu jinak. K výsledkům hospodaření například za rok 2012 se zpravidla dostanete teprve ve druhém pololetí roku 2013, nebo spíše až v průběhu roku 2014. Za tu dobu však mohlo v životě firmy dojít k zásadním událostem, které se ve více než rok staré závěrce ještě nijak neprojevily.

Tip: Závěrka bývá součástí výroční zprávy nebo alespoň obsahuje přílohu. V těchto textech je mnohdy dost zajímavého čtení, které je dobrým doplňkem k suchým číslům. Můžete zjistit například detaily o strategii firmy, úvěrech, hmotném i nehmotném majetku, zaměstnancích i jiná fakta.

 

80 % společností závěrky nezakládá

Problémem je také skutečnost, že firmy v naprosté většině zákonnou povinnost zakládání závěrek ignorují. Podle kontrolní zprávy NKÚ z roku 2013  jde až o 80 % obchodních společností. Na toto téma už bylo napsáno mnoho. Například: Když už firmy zasílají účetní závěrku společně s daňovým přiznáním na Finanční úřad, mohl by správce daně rovnou údaje sdílet i rejstříkovým soudům. Spolupráce těchto dvou úřadů však zatím nefunguje.

Avšak v praxi spolupráce probíhá jinde. Například Český statistický úřad získává od finančních úřadů každoročně údaje o obratu všech subjektů, které podaly daňové přiznání k dani z příjmu.

Pokud se vám nedaří od zákazníka získat kompletní účetní závěrku, podívejte se alespoň na orientační údaj o obratu firmy a jeho vývoji v letech. Jak to vypadá, si přečtěte v článku na našem blogu Obrat firmy - nový graf.

Požádejte soud, ať opozdilce k založení dokumentů do sbírky listin vyzve

Jestliže vám obchodní partner závěrku neposkytl, ani ji nezaložil do sbírky listin, případně považujete údaj o jeho obratu za nedostatečný, upozorněte rejstříkový soud, u něhož je společnost vedena. Soudy na to zpravidla reagují a vyzvou firmu k založení dokumentů. Když společnost výzvu rejstříkového soudu vyslyší a v požadovaném termínu dokumenty poskytne, většinou nemusí hradit žádnou sankci.

Prohlédněte si finanční data v přehledné podobě

Finanční data firem sbírka listin eviduje ve formátu PDF. To jejich čtení moc neusnadňuje, ani možnost porovnání vybraných ukazatelů mezi jednotlivými roky není možná. Naštěstí existují služby, které tento problém řeší.

V článku Účetní závěrky a finanční ukazatele na CreditcheckListu se podívejte, jak vypadají finanční ukazatele přepsané do strukturované formy včetně grafů a vypočtených ukazatelů.

Čtěte dál seriál o prověřování zákazníků - Důvěřuj ale prověřuj.

Author: Pavel MacekWebsite: http://www.duverujaleproveruj.cz
Zakladatel a CEO služeb ověřování kredibility firem Creditcheck CZ, Creditcheck SK. Sleduje informace o firmách, hlavně o jejich bonitě.

Získejte všech 13 rad, jak prověřovat obchodní partnery. Vyplňte e-mail vpravo nahoře.

Tento článek je součástí 13dílného seriálu Důvěřuj ale prověřuj. Zájemcům postupně posíláme všechny díly. Vložte své jméno a e-mail vpravo nahoře. Získejte všech 13 rad ZDARMA ↑↑

Navíc dostanete také BONUS! Po zhlédnutí všech 13 dílů získáte celý seriál v přehledné podobě formou ebooku.

Nahoru
Copyright © 2025 Důvěřuj ale prověřuj. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.