Důvěřuj, ale prověřuj

Prověřujte svoje obchodní partnery a předejděte riziku.

1. Registr dlužníků a jiné dlužnické databáze

Je zcela zásadní, abyste věděli, zda vaši obchodní partneři nedluží dalším firmám. To by zřejmě způsobilo komplikace při spolupráci. Dokonce by to mohlo ohrozit i vaši společnost. A naopak, pokud někdo dluží vám, buďte solidární a dejte o tom vědět ostatním, aby se spolupráci s tímto nespolehlivým obchodním partnerem vyhnuli.

 

Podle českého právního řádu můžete své firemní dlužníky zveřejnit!

 

Publikujte však pouze informace, které jsou zcela pravdivé. Seriozní registr dlužníků nesmí sloužit k nekalé soutěži a vyřizování si účtů mezi firmami. Dávejte si tedy při zveřejňování dlužníků raději dobrý pozor a dbejte na dostatek podkladů k případnému dokázání pohledávky.

 

Jak je to s registry dlužníků v ČR?

 

Kvalita a důvěryhodnost je různá. Když se podíváte do výsledků vyhledávání Google, mohlo by se zdát, že registrů dlužníků je přehršel, jsou zdarma a všechny plně funkční. Realita je ale poněkud jiná. Pokud se rovnou nejedná o podvodné aktivity (není jich mnoho, ale existují), většina databází dlužníků na internetu nedostojí svému základnímu cíli: Získat co největší množství dlužnických dat. Proto po čase upadají až zaniknou.

 

Provozovatelé registrů dlužníků mnohdy nekladou silný důraz na vkládání pouze pravdivých informací. Především tehdy, když umožňují i anonymní vkládání. Pak je vypovídací hodnota a důvěryhodnost takové databáze velice nízká. V některých případech dokonce záporná.

 

Nemožnost přístupu k informacím

 

Největší a nejkvalitnější registry dlužníků jsou běžným firmám nedostupné. Jedná se o uzavřené databáze, ve kterých si poznatky o svých dlužnících mezi sebou sdílí jen omezený okruh členů konkrétního registru. Jde především o registry SOLUS, bankovní registr BRKI a nebankovní registr NRKI. Těmto registrům se budeme věnovat ve speciální kapitole. K informacím v nich se však bohužel nedostanete.

 

Další skupinou dlužnických dat, ke kterým je přístup rovněž obtížný, jsou informace o firemních dluzích, jež mají ve správě inkasní agentury. U několika inkasních agentur je sice možné se občas k informacím o dlužnících dostat, jde ale zpravidla o službu určenou pouze pro zákazníky konkrétní vymáhací agentury. Tím pádem jsou tato data roztříštěna mezi velké množství agentur působících na českém trhu.

 

Kde hledat informace o dlužnících?

 

Osvědčenou a spolehlivou dlužnickou databází je například Burza pohledávek. Zde můžete zdarma dlužníky prohlížet a po registraci také vkládat.

 

Cenným zdrojem informací o dlužnících v mnoha zemích je i státní správa, která má informace o platební morálce firem ve vztahu k různým daním a pojištěním. Kromě větších dlužníků dvou zdravotních pojišťoven a nespolehlivých plátců DPH – na to navážeme v samostatné kapitole – se bohužel ani k těmto datům prakticky nedostanete.

 

Inspiraci, jak by to u nás mohlo vypadat, kdyby se zákonodárcům chtělo, najdete v jedné z následujících kapitol. Dozvíte se v ní, jaká data o dlužnících zveřejňují například úřady na Slovensku.

 

Sdílíte informace o dlužnících se spřátelenými firmami?

 

Pokud jste pravidelně v kontaktu s dalšími firmami z vašeho oboru podnikání, pravděpodobně jste ohroženi stejnými dlužníky. Možná si už dnes informace o dlužnících neformálním způsobem mezi sebou vyměňujete. Většina podnikatelů tuto výměnu ale provádí značně nepraktickým způsobem. V lepším případě v několika excelovských tabulkách. V horším případě pak formou e-mailů.

 

TIP: Vyberte si jeden společný registr dlužníků

 

Oslovte spřátelené firmy a společně vyberte jeden seriózní registr dlužníků, do kterého budete informace o svých dlužnících vkládat.Kvalitní registr dlužníků nabízí pohodlné uživatelské rozhraní pro správu informací o dlužnících na jednom místě. Díky tomu budete mít informace o vašich i o dlužnících spřátelených firem vždy po ruce.

 

2 dobré důvody, proč byste měli dlužníky uvést do registru dlužníků

 

1) Vyvinete na dlužníka tlak, aby své závazky uhradil. Nikdo nechce mít záznam v registru dlužníků. Stejně tak nikdo nechce, aby bylo veřejně známé, že je dlužníkem. Raději dlužnou částku urychleně zaplatí.

 

2) Upozorníte ostatní firmy na potenciálního dlužníka. Díky vám budou vědět, před kým se mají mít na pozoru.

 

Zjistěte si, jak pracovat s databází dlužníků i jiné nástroje.

 

Čtěte dál seriál o prověřování zákazníků - Důvěřuj ale prověřuj.

Author: Pavel MacekWebsite: http://www.duverujaleproveruj.cz
Zakladatel a CEO služeb ověřování kredibility firem Creditcheck CZ, Creditcheck SK. Sleduje informace o firmách, hlavně o jejich bonitě.

Získejte všech 13 rad, jak prověřovat obchodní partnery. Vyplňte e-mail vpravo nahoře.

Tento článek je součástí 13dílného seriálu Důvěřuj ale prověřuj. Zájemcům postupně posíláme všechny díly. Vložte své jméno a e-mail vpravo nahoře. Získejte všech 13 rad ZDARMA ↑↑

Navíc dostanete také BONUS! Po zhlédnutí všech 13 dílů získáte celý seriál v přehledné podobě formou ebooku.

Nahoru
Copyright © 2024 Důvěřuj ale prověřuj. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.