Důvěřuj, ale prověřuj

Prověřujte svoje obchodní partnery a předejděte riziku.

7. Centrální registr úvěrů (CRÚ)

V kategorii dlužnických databází, pro které se vžil obecný název bankovní registr nebo zkráceně jen registr, má zvláštní postavení Centrální registr úvěrů (CRÚ). Je to vlastně jediný registr, který by se dal nazvat jako bankovní. Provozuje jej totiž přímo Česká národní banka (ČNB), zatímco ostatní registry provozují soukromé firmy.

 

Registr úvěrů pro firmy a živnostníky 

Všechny ostatní banky působící na území ČR, takzvané komerční banky, musí do CRÚ měsíčně vykazovat informace o úvěrech, jež poskytují firmám a živnostníkům. Údaje o úvěrech a dluzích nepodnikatelů v tomto registru nejsou.

Banky mají přístup k informacím o úvěrech poskytnutých ostatními bankami.

Banky vidí hlavně zůstatky úvěrových pohledávek za klienty, a to včetně dluhu po splatnosti. Jsou členěny podle typu pohledávek a závazků vůči věřitelům. A to až 10 let zpětně. Díky tomu mají své klienty vždy dobře prověřeny a vědí, za jakých podmínek a zda vůbec mohou nový úvěr poskytnout.

ČNB jako správce registru tak má kompletní přehled o celkovém úvěrovém zatížení českých firem a trendech v oblasti firemní platební morálky. Zároveň ČNB pozná, jak moc má která banka rizikovou klientelu. Díky tomu Česká národní banka může reagovat v případě, kdy u některé z bank její podnikání vybočuje z normálu.

 

Dohled nad udržováním dobré kondice finančního sektoru totiž patří k základním úkolům centrálních bank u nás i ve světě. Vždy, když v minulosti tento dozor dlouho správně nefungoval, došlo na bankroty systémově důležitých bank a následně k finančním a hospodářský krizím. 

 

Tip: Překontrolujte si, co o vás banky ví.

 

Předejděte problémům. I v bankovních databázích se občas objeví chyba. Pokud se taková chyba dostane do bankovního registru, může vás poškodit při jednání ve všech dalších bankách.

 

Chcete vědět, jestli mají banky údaje o platební morálce vaší společnosti správně evidované? Ze zákona o bankách máte nárok na výpis dat z CRÚ o vaší společnosti. Podmínky a návod, jak o výpis zažádat najdete na webových stránkách ČNB.

 

Tip: Ať vám nejdůležitější obchodní partneři řeknou, kolik dluží bankám a jak splácí

 

Prověřte důkladně své nejdůležitější obchodní partnery – strategické obchodní partnery a obratově největší odběratele. Požádejte je, ať vám 1× ročně předloží výpis z registru CRÚ. Budou-li se ptát, nač jej potřebujete, zdůvodněte svoji žádost interní metodikou pro stanovení doporučeného kreditního limitu. Postavte ji jako výhodu pro klienta samotného: pokud je jeho úvěrové zatížení rozumné, může od vás například očekávat lepší splátkové podmínky.

 

Poznámka: Většinu závazků evidovaných v CRÚ najdete i ve výpise z bankovního registru BRKI. Ve výpisu z BRKI budou chybět pouze informace z bank, které nejsou aktivními členy tohoto registru, některá historická data a data o zahraničních bankovních věřitelích.

Author: Pavel MacekWebsite: http://www.duverujaleproveruj.cz
Zakladatel a CEO služeb ověřování kredibility firem Creditcheck CZ, Creditcheck SK. Sleduje informace o firmách, hlavně o jejich bonitě.

Získejte všech 13 rad, jak prověřovat obchodní partnery. Vyplňte e-mail vpravo nahoře.

Tento článek je součástí 13dílného seriálu Důvěřuj ale prověřuj. Zájemcům postupně posíláme všechny díly. Vložte své jméno a e-mail vpravo nahoře. Získejte všech 13 rad ZDARMA ↑↑

Navíc dostanete také BONUS! Po zhlédnutí všech 13 dílů získáte celý seriál v přehledné podobě formou ebooku.

Nahoru
Copyright © 2024 Důvěřuj ale prověřuj. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.