Důvěřuj, ale prověřuj

Prověřujte svoje obchodní partnery a předejděte riziku.

8. Nespolehlivý plátce DPH a čísla bankovních účtů

Od 1. ledna 2013 v České republice platí novela zákona o DPH, jejíž součástí je také nový institut nespolehlivého plátce DPH a za něj navazujícího ručení. Novela ukládá firmám povinnost oznámit správci daně čísla účtů, která používají pro svou ekonomickou činnost – více na téma Čísla účtů používaných pro ekonomickou činnnost si přečtete na našem blogu.

 

 

Povinnosti podnikatele – proč prověřovat obchodní partnery:

 

  • Pokud je váš dodavatel nespolehlivým plátcem DPH, pak pozor na slova zákona “Příjemce zdanitelného plnění ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění”. To znamená, že když váš dodavatel neodvede z vámi uhrazené sumy za zboží či služby DPH, může tato povinnost přejít na vás.
  • Je-li nespolehlivým plátcem DPH naopak váš odběratel, tak se na vás žádná zákonná nutnost prověřovat jeho daňové povinnosti nevztahuje. Ale proč byste obchodovali s firmou, která neplatí daně? Možná pak nezaplatí ani vám.

Kontrolujte:

 

  • zda váš obchodní partner není označen jako nespolehlivý plátce
  • jestli proplácíte faktury na správné bankovní účty

Nespolehlivým se firma – plátce DPH stává na základě pravomocného rozhodnutí správce daně. Správce daně zveřejňuje údaje o tom, zda plátce je nebo není nespolehlivým plátcem v registru plátců DPH Ministerstva financí ČR. Ve stejném registru jsou k dispozici i čísla bankovních účtů, na která byste měli dodavatelům platit faktury.

 

Ruční prověřování nespolehlivých plátců DPH zabere mnoho času. Jistě jej využijete jinak a lépe. Třeba na vaše podnikání.

Využijte monitorovací služby, která prověřování zvládne za vás automaticky. Každý den sleduje, zda se váš obchodní partner nevyskytl v databázi nespolehlivých plátců. Vyzkoušejte monitoring nespolehlivých plátců a čísel účtů.

Author: Pavel MacekWebsite: http://www.duverujaleproveruj.cz
Zakladatel a CEO služeb ověřování kredibility firem Creditcheck CZ, Creditcheck SK. Sleduje informace o firmách, hlavně o jejich bonitě.

Získejte všech 13 rad, jak prověřovat obchodní partnery. Vyplňte e-mail vpravo nahoře.

Tento článek je součástí 13dílného seriálu Důvěřuj ale prověřuj. Zájemcům postupně posíláme všechny díly. Vložte své jméno a e-mail vpravo nahoře. Získejte všech 13 rad ZDARMA ↑↑

Navíc dostanete také BONUS! Po zhlédnutí všech 13 dílů získáte celý seriál v přehledné podobě formou ebooku.

Nahoru
Copyright © 2024 Důvěřuj ale prověřuj. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.