Důvěřuj, ale prověřuj

Prověřujte svoje obchodní partnery a předejděte riziku.

13. Chraňte se před dlužníky. Jak na to?

Možná už prověřujete své obchodní partnery v mnoha informačních zdrojích. To ale není jediný způsob, jak můžete snížit riziko nedobytných pohledávek. Vyzkoušejte možná řešení, díky kterým se před dlužníky lépe zabezpečíte.

 

Pojištění pohledávek

Úvěrová pojišťovna stanoví pro každého odběratele vaší společnosti kreditní limit.

 

Pokud vám vzniknou nedobytné pohledávky, pojišťovna vám je proplatí až do výše kreditního limitu. Za tuto službu platíte pojistné. Pohledávky si můžete pojistit například u pojišťoven jako KUPEG, Euler Hermes, Atradius. Úvěrové pojištění je často možné kombinovat s prověřováním firem pomocí některé z komerčních služeb. Více na toto téma si přečtěte v článku Kombinujte vlastní prověřování firem s úvěrovým pojištěním.

Faktoring 

Jako dodavatel uzavřete s faktoringovou společností faktoringovou smlouvu. Faktoringová firma (faktor) od vás pak pohledávky průběžně odkupuje. Vaši odběratelé hradí všechny faktury na účet faktora, který nese riziko nezaplacení pohledávky. Vy tak riziko nedobytných pohledávek přenášíte na faktoringovou firmu, která si za to účtuje faktoringovou provizi.

Forfaiting 

Stejně jako u faktoringu se i u forfaitingu jedná o odkup pohledávek. Forfaiting je ale zaměřený na zahraniční obchod a vyšší objemy pohledávek s delší splatností.

Bankovní záruka 

Bankovní záruka je definována přímo v obchodním zákoníku. Vzniká písemným prohlášením banky v záruční listině. Banka uspokojí věřitele do objemu určité peněžní částky podle obsahu záruční listiny, jestliže určitá třetí osoba – dlužník – nesplní určitý závazek nebo pokud budou splněny jiné podmínky stanovené v záruční listině.

Osobní ručení managementu společnosti 

Nabídněte svým odběratelům kreditní limit či jiné výhody, a na oplátku po manažerech nebo vlastnících společnosti požadujte osobní zaručení jejich vlastním majetkem. To však bývá občas obtížné. Je pravděpodobné, že se setkáte s nechutí zúčastněných na takovou dohodu přistoupit. V takovém případě použijte jiné formy zabezpečení.

 

Jsme u konce. Věříme, že vám seriál Důvěřuj ale prověřuj pomohl.

 

Seriál Důvěřuj ale prověřuj je u  konce. Dočetli jste až sem? Gratulujeme! Nyní máte, doufáme, mnohem lepší přehled o tom, jak prověřovat své obchodní partnery a eliminovat tak veškerá nebezpečí plynoucí z jejich případných finančních problémů.

 

Budeme vás informovat i dále a občas pošleme nějaký užitečný tip. Mnoho štěstí ve vašem podnikání!

Tým Creditcheck

Author: Pavel MacekWebsite: http://www.duverujaleproveruj.cz
Zakladatel a CEO služeb ověřování kredibility firem Creditcheck CZ, Creditcheck SK. Sleduje informace o firmách, hlavně o jejich bonitě.

Získejte všech 13 rad, jak prověřovat obchodní partnery. Vyplňte e-mail vpravo nahoře.

Tento článek je součástí 13dílného seriálu Důvěřuj ale prověřuj. Zájemcům postupně posíláme všechny díly. Vložte své jméno a e-mail vpravo nahoře. Získejte všech 13 rad ZDARMA ↑↑

Navíc dostanete také BONUS! Po zhlédnutí všech 13 dílů získáte celý seriál v přehledné podobě formou ebooku.

Nahoru
Copyright © 2023 Důvěřuj ale prověřuj. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.