11. Stanovte odběratelům doporučený kreditní limit
Co dělat, když firmu pečlivě prověříte a nenarazíte na nic podezřelého, máte k dispozici i aktuální finanční data, a i zde je na první pohled vše v normě? Znamená to, že můžete takovému zákazníkovi začít prodávat na fakturu?
Rozhodnutí je vždy na vás. Pokud se už pro takový krok rozhodnete, stanovte si pro každého zákazníka maximální finanční sumu faktur, kterou u vás může čerpat. Tato hranice se nazývá maximální doporučený kreditní limit.
Jak stanovit kreditní limit
Jestliže kreditní limit pro zákazníka určíte, musíte samozřejmě ke konkrétní částce nějak dojít. Metody typu “první 3 faktury platba předem a pak uvidíme,” jsou stále běžné. Avšak takové formy určování kreditního limitu zde rozebírat nebudeme.
Mnohem lepší je, když si stanovíte kritéria, podle kterých se budete rozhodovat. Jestliže má být výsledným číslem konkrétní finanční částka, domníváme se, že i ve vstupních parametrech rozhodovacího klíče by měla být jen finanční data.
Metodika takového výpočtu může být složitá. Naštěstí na českém trhu existuje několik společností, které finanční informace o firmách sbírají a hotový výpočet vám dodají. Jak vypadá takový výstup například v podání služby Creditcheck, si v části článku 6× lepší finanční analýza v Creditchecku.
Schopnost kvalitně stanovit u konkrétního obchodního partnera doporučený kreditní limit se odvíjí především od dostupnosti výsledků hospodaření firmy. Tímto tématem jsme se už zabývali v části Finanční data – jak se dostat k výsledkům hospodaření zákazníků a konkurentů.
O co kreditní limit snížit
Číslo určující kreditní limit je vždy stanoveno jako maximální úvěrové zatížení celé společnosti. Tedy nikoli ve vztahu pouze k vám, ale ke všem dodavatelům. Seriozní poskytovatel takové informace vždy na správném místě uvede. Úvěry a jiné cizí zdroje aktuální v době účetní závěrky, za níž byl limit vypočten, jsou již zpravidla v doporučeném kreditním limitu zahrnuty. Kreditní limit snižte i o závazky, které společnost od zmíněné doby přibrala.
Nefinanční data v modelu?
Je otázkou, zda do vzorce pro výpočet kreditního limitu zahrnout také nefinanční data. Jsme názoru, že tam přímo nepatří. Ve vzorci by měla být uvedena nanejvýš jako takzvaná k.o. kritéria. Tedy taková, při jejichž dosažení nemá smysl brát vypočtený kreditní limit vůbec v potaz, například v případě probíhajícího insolvenčního řízení, existenci dluhů či exekucí.
Jak kreditní limit evidovat
Kromě jasně stanovené metodiky pro určení kreditního limitu je také potřeba tento údaj vést vždy v patrnosti. Kreditní limit nejlépe nastavte přímo ve fakturačním programu. Moderní podnikové informační systémy tuto funkci často obsahují. Při vystavování faktury pak automaticky hlídají, zda aktuální objem nesplacených pohledávek nepřekračuje povolený kreditní limit.
Kupujete informace? Ptejte se, z čeho vycházejí
Možná jste si stanovení kreditního limitu svých obchodních partnerů od někoho objednali. To je dobrá volba, ušetříte si čas. Vždy se však raději přesvědčte, z jakých dat dodavatel kreditní limit vypočetl. Mnohdy všechna potřebná data totiž získat nelze. O to víc je pak podivné, s jakou přesností někteří dodavatelé kreditní limit umí stanovit.